تحلیل علل موفقیت

بسیاری از دانش آموزان برتر در پاسخ به علت موفقیت شان، مطالعه مفهومی و درک عمیق مطالب درسی را عنوان میکنند و زیاد خواندن سطحی یا به عبارت مصطلح "خرخوانی" را نه تنها بی فایده، بلکه عاملی مهم در خستگی و عدم حصول نتیجه مناسب و درخور اعلام میکنند.علت این مسئله بسیار ساده میباشد. بسیاری از مفاهیم پرسش شده در کنکور از مطالب زیرسطحی و ناآشکار درس میباشد که تنها کسانی موفق به جوابگویی به این پرسشها میشوند که به لایه های زیرین و عمیق مطالب درسی دست یافته باشند و متاسفانه بسیاری از دانش آموزان که اصول صحیح مطالعه را فرا نگرفته اند، با وجود مطالعه ی زیاد نمیتوانند به لایه های عمقی درس دست یابند و تنها به تکرار مکررات و مطالب سطحی درس میپردازند که در حالت خوشبینانه به درصد کمی از سوالات مطرح شده از مطالب آشکار و سطحی درس پاسخ میگویند. چرا که تنها به این سطح از معلومات و مفاهیم پرداخته اند و از دسترسی به مطالب مطرح شده در سطوح زیرین و عمقی درس بی بهره بوده اند، این عامل اخیر به همراه عدم نتیجه گیری شایسته با توجه به میزان زمان مطالعه، باعث خستگی زودرس و بی انگیزگی مفرط در دانش آموز میشود که منجر به ایجاد حس شکست و حقارت وعصبیت و پرخاشگری ناشی از آن در دانش آموزان میشود که مهمترین دلیل عدم نتیجه گیری خیل عظیمی از دانش آمزان خوب و کوشا در سد کنکور میشود. حال سوال اینجاست که چگونه میتوان به لایه های عمیق درس دست یافت و موفق به جواب دادن سوالات مطرح شده شد؟

دست یافتن به مطالب عمقی و مفهومی درس به تنهایی عامل موفقیت نیست. چرا که علاوه بر دستیابی به مفاهیم عمقی، توانایی استفاده از آنها در پاسخگویی به سوالات نیز بسیار مهم و حیاتی میباشد. این به مانند آن میباشد که ما صاحب یک اتومبیل قدرتمند منحصر به فرد باشیم اما توانایی استفاده از قابلیت های منحصر به فرد آنرا نداشته باشیم. خوب نتیجه کاملا مشخص است، این اتومبیل در دست ما با وجود اینکه منحصر به فرد و قدرتمند میباشد، اما به دلیل عدم استفاده ی صحیح ما، با دیگراتومبیل ها هیچ تفاوتی نخواهد داشت و ما نیز مجبوریم در منار سایرین و در ترافیک وحشتناک در حرکت باشیم که باعث خستگی و عدم لذت از رانندگی در ما میشود. در این مثال ساده اتومبیل به مثابه استعداد و توانایی ما می باشد و استفاده از قابلیت های اتومبیل همان آشنایی ما با فوت و فن مطالعه می باشد که این دو در کنار هم باعث رهایی از ترافیک وحشتناک و خسته کننده کنکور میشود و استفاده صحیح و بهینه از استعداد و فوت و فن مطالعه  باعث پیشتازی شما در عرصه کنکور و لذت از مطالعه ( رانندگی ) خواهد شد. در مسیر دستیابی به موفقیت در جاده کنکور کسانی جریمه میشوند که آهسته تر از دیگران حرکت کنند و کسانی به سرمنزل مقصود میرسند که پرگاز و با سرعت بیشتر اتومبیل خود را به حرکت در آورند البته یک نکته کوچک هم آن است که به میزان سوخت خود هم توجه داشته باشید چرا که ممکن است در زمان حرکت با سرعت بالا در میانه ی راه باک شما خالی شود و از سایرین جا بمانید.

با توجه به مطالب بالا دانش آموزان طالب موفقیت در کنکور باید ضمن داشتن هدف و برنامه ی مشخص و تبحر در زمینه مطالعه و فراگیری و حفظ محفوظات، از منابع مختلفی خود را تغذیه کنند و خود را به لایه های زیرین مطالب درسی برسانند تا شانس پاسخگویی به سوالات بیشتری را داشته باشند.بسیاری از منابع مطالعاتی کمک درسی میتوانند دانش آموزان را در راه رسیدن به این هدف یاری نمایند و راه هایی را برای داخل شدن به عمق مطالب درسی پیش روی دانش آموزان باز کنند و خوشبختانه مدرسان بسیار حاذقی به مدد وجود انتشاراتی های متخصص در زمینه کتب کمک درسی نتایج تجارب سالها تدریسشان را در قالب کتاب یا جزوه مطالعاتی در اختیار دانش آموزان قرارمیدهند. اما بی شک تمامی آنها نمیتوانند به تنهایی تمامی مایحتاج علمی دانش آموزان را پاسخ گویند و  همچنین مطالعه ی همزمان آنها نیز برای دانش آموز نه توصیه میشود و نه راهکاری عملی و به صرفه است. (به دلایل: زمان بر بودن، تکراری بودن، هزینه بر بودن، خسته کننده بودن، استرس زا بودن و ...)

به همین منظور و با توجه به تجارب چند ساله گروه آموزشی حافظه پایدار، این گروه نکات مورد نیاز را در قالب جزوه های" نکات طلایی کنکور" با بهره گیری از منابع مطالعاتی مختلف و مدرسان بنام و فعال در زمینه کنکور جمع آوری نموده و در دسترس علاقمندان قرار خواهد داد. این جزوات سالانه مورد بررسی و تجدید نظرکلی قرار میگیرد و با تغییرات محتوای دروس به روز میشوند. علاوه بر بازبینی سالانه، جزوات مورد بررسی ماهانه نیز قرار میگیرند تا تکمیل تر و پرمحتوا تر شوند.

جزوات "نکات طلایی کنکور" در این وبلاگ معرفی میشوند و محتوای آنها فهرست وار توضیح داده میشوند و هر هفته یکی از جزوات مورد معرفی قرار میگیرد.  

/ 1 نظر / 19 بازدید